Алергія. Вчасно вияви

Як лікувати закладеність носа на ранніх, пізніх термінах вагітності

Часто вагітні пацієнтки скаржаться на закладеність носа. У такому випадку лікар може зіткнутися зі складністю встановлення причини нежиті, оскільки вагітним жінкам характерний фізіологічний механізм порушення носового дихання. Цей стан називається «риніт вагітних» і виникає в середньому у кожної третьої майбутньої мами. У деяких випадках дпатология не вимагає ніякого лікування і проходить сама собою.

Залежність носового дихання від гормональних змін

Закладений ніс при вагітності може бути з-за серйозної перебудови кровообігу і гормонального фону в організмі. Тому якщо у жінки періодично закладає носові ходи або вони не дихають взагалі, це не завжди є симптомом застуди. Більш ймовірно, що причини порушення носового дихання викликані набуханням слизової оболонки носа за рахунок наступних процесів:

 1. 1. Постійне збільшення рівня естрогенів, необхідних для формування і росту кістково-хрящової тканини; крім того, естрогени розширюють периферичні кровоносні судини, не виключаючи капіляри носової порожнини.
 2. 2. Посилення вироблення прогестерону для нормального виношування вагітності, що супроводжується затримкою рідини в організмі.
 3. 3. Підвищення в кілька разів кортизолу, адаптирующего людини до стресу; але його надлишок викликає затримку натрію і поява набряків.

Необхідно враховувати, що утруднення носового дихання на тлі гормонального дисбалансу створює сприятливі умови для розвитку гострих респіраторних захворювань та загострень наявних хронічних проблем:

 • ГРВІ або ГРЗ;
 • хронічний синусит (гайморит);
 • алергічний риніт;
 • поліпи носа.

Особливості риніту вагітних

Риніт вагітних досить легко відрізнити від інших захворювань: для нього характерна тільки закладеність носа при відсутності таких симптомів вірусної або бактеріальної інфекції:

 • рясні або гнійні виділення;
 • висока температура тіла, озноб;
 • першіння та біль у горлі;
 • слабкість, пітливість.

Велику схожість риніт вагітних має з порушенням носового дихання алергічного походження. Щоб їх не переплутати і уникнути зайвих лікарських призначень, лікарю необхідно виключити алергічну природу хвороби наступними способами:

 • призначити аналіз крові на наявність антитіл до алергенів;
 • провести риноцитограмму — дослідження виділень з носа;
 • зробити шкірно-алергічні тести (нашкірні, скарификационные, уколочные).

Симптоми риніту вагітних можуть наростати на пізніх термінах. Утруднення носового дихання нерідко провокує помітний дискомфорт і сильно погіршує якість життя пацієнток, а у важких формах може викликати хронічну нестачу кисню у плода.

Методи лікування закладеності носа

Лікування риніту вагітних являє собою непросту задачу — необхідно відновити у жінки нормальне носове дихання, запобігти кисневу недостатність плоду і не допустити розвитку побічних ефектів у майбутньої матері і дитини. У легких випадках лікування риніту не потрібно, він самостійно проходить через тиждень після пологів при нормалізації в організмі рівня естрогенів і прогестерону.

Нерідко під час вагітності жінки самостійно використовують судинозвужувальні краплі, що призводить до поступового пересушування слизової аж до її змертвіння — важкого медикаментозного риніту. У цьому випадку пацієнтці загрожують носові кровотечі і відсутність повноцінного нюху, тому при риніті вагітних, особливо на ранніх термінах, протипоказано застосування таких засобів, як Нафтизин, Називін, Нафазолин, Санорин та ін. Крім ризику розвитку медикаментозного риніту, вони можуть викликати порушення кровообігу в матці і плаценті, погіршивши стан дитини і перебіг вагітності.

Абсолютно безпечних медикаментозних способів лікування закладеності носа при будь-якій патології не існує ні на одному терміні вагітності. Для полегшення симптомів переважно створення певних умов:

 • припіднятий головний кінець ліжка або висока подушка;
 • самомасаж носа;
 • провітрювання і зволоження приміщення;
 • рясне питво.

Корисно промивання носових шляхів сольовими розчинами. Найбільш популярним серед лікарів і пацієнтів методом залишається зрошення порожнини носа аерозолями і спреями, що містять морську або мінеральну воду (Квікс, Аква-Маріс, Хьюмер), процедура легко здійсненна пацієнтом в домашніх умовах в будь-який час, не вимагає використання додаткових спеціальних пристосувань і справляється відразу з декількома завданнями:

 • зменшує набухання слизової оболонки;
 • механічно видаляє густу слиз;
 • запобігає запальний процес.

немедикаментозних способів нормалізації носових функцій дієвими є голкорефлексотерапія, магнітотерапія, фізіотерапія (ультразвук, електрофорез тощо). Позитивний результат дають лужні інгаляції за допомогою парового інгалятора з додаванням ромашки, шавлії, календули. Народні засоби слід використовувати з обережністю, після попередньої консультації з лікарем.

Якщо доведена алергічна природа хронічного нежитю, то крім сольових розчинів ефективно застосування глюкокортикоїдних препаратів місцевої дії, які випускаються у формі дозованих назальних спреїв (Авамис, Назонекс, Назарел). Вони відновлюють епітелій слизової оболонки носової порожнини, усувають алергічний набряк і нюхові дисфункції, можуть застосовуватися на будь-яких термінах вагітності.